Príspevok Veselé Žabky

Slniečko, Kubko, Drobček, Žabky….Príznačné názvy pre centrá, v ktorých sa stretávajú naši najmenší. A je ich veru neúrekom, v každom meste nájdeme aspoň jedno centrum, ktoré je zamerané na rozvoj našich drobčekov či žabiek.
V Detve máme takéto centrum, ktoré sa nachádza v CVČ Trend, na ul. Obrancov mieru. Volá sa Veselé žabky a vedie ho skvelá „tiež mamina“ Miška Matúšková, ktorá sa u detí teší veľkej obľube. Žabky navštevujú detičky od 1 do 3 rokov, teda tie, ktoré nenavštevujú MŠ. Pre veľký záujem sú Veselé žabky rozdelené do dvoch skupín.
V stredu sú detičky, ktoré už dovŕšili 2 rôčky a v piatok tie menšie. Primerane skupine je venovaný ( organizovaný ) program. V stredu sa Miška zameriava na náročnejšie riekanky, pesničky, tančeky, či tvorivé aktivity. Vždy sa začína relaxáciou, detičky sa pozdravia so žabkou, či papagájom. Porozprávajú si farby, jednotlivé časti tela zvieratka. Riekanky sú zamerané na rozvoj sociálnych zručností. Umývanie rúk, zúbkov, česanie vláskov. Tančeky aj športové aktivity sú pri starších detičkách trošku náročnejšie. Deti sú už samostatnejšie a ich vývoj im umožňuje skákanie, preskakovanie, lezenie, či podliezanie. V piatok s detičkami viac cvičia maminy. Po takomto výkone sa ešte ½ hodinku detičky hrajú. Okrem veľkého lega, stavebníc, puzzle, autíčok si môžu poskákať na trampolíne alebo sa pošmýkať na šmýkačke.
Takto vyzerajú bežné stretnutia, ale okrem nich sme mali aj mnoho iných – sezónnych Tvorivé dielne sa konali na jeseň a deti spolu s maminami vyčarovali naozaj krásne tekvičky, gaštanových, či zemiakových panáčikov, ježkov a ešte mnoho ďalších výrobkov. Taktiež sme si vyrobili spoločný „Žabkovský strom“, kde má každé dieťatko otlačenú svoju rúčku. Mohlo si vybrať akej farby bude jeho rúčka na strome a maminky pod rúčku svojho dieťatka napísali jeho meno.
Pred Vianocami tak ako všade prišiel medzi detičky Mikuláš. Niektorí sa tešili, niektorí báli, ale všetci to zvládli a vyšla z toho pekná akcia.
Po Vianociach sa maminy s detičkami tešili z divadielka. Herci z DJGT zo Zvolena zahrali deťom krásnu rozprávočku pod názvom Smiechotisko. Príbeh dvoch hračiek Panáčika a Bábiky, ktoré deti vyhodili na smetisko. Rozprávka bola poučná a všetci mali radosť zo spoločného a pekne prežitého upršaného dopoludnia .
V období fašiangov Veselé žabky navštívili víly, princezné, šašovia, levice, opice, piráti…Áno mali sme karneval. Ďalšia pekná akcia, kde sme si všetci zatancovali, vybláznili sa detičky aj mamičky. Na konci detičky čakalo občerstvenie, ktoré im po tanečných kreáciách veľmi chutilo.
Program žabiek je teda naozaj bohatý, pri ktorom detičky spoznávajú svet ( socializujú sa ) spolu so svojimi mamičkami. Je to vlastne prvý kontakt s kamarátmi, s kolektívom. Odozva je veľká, svedčí o tom účasť detí na žabkách a nové mamičky, ktoré medzi nás stále prichádzajú.
V Detve nemáme veľa možností kam s deťmi ísť. Okrem toho , že sa naučia nové pesničky, riekanky, nájdu si aj nových – prvých kamarátov a potom aj samotný nástup do MŠ je jednoduchší. Nie len pre detičky, ale aj pre mamičky samozrejme.