Čížiček-čížiček

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký…touto detskou piesňou začali najmenší speváci z nášho okresu súťaž v speve ľudových piesní, ktorú pre nich zorganizovalo 10.4.2013 CENTRUM VOŇÉHO ČASU TREND. Predstavili sa nám v dvoch vekových kategóriách, v prvej to boli 3 až 4 – ročné deti, a v tej druhej ich starší 5 až 6 – roční kamaráti. Hneď v úvode nás do dobrej nálady dostal Folkórny súbor Makovienka zo VI. MŠ, po odspievaní I. kategórie nás všetkých potešilo vystúpenie Folklórneho súboru Vrtielko zo IV. MŠ. Ľudová pieseň stále hrala v celom našom popoludní prím, rovnako ako predník Detskej ľudovej hudby Detvanček Tomáš Borák. Muzikanti malých spevákov doprevádzali, a tí sa správali ako naozajstní profesionáli, mnohým sa z javiska ani nechcelo odísť. Početnejšia druhá kategória bola toho jasným dôkazom a plná sála rodičov, starých rodičov sa naozaj dobre zabávala. Porota v zložení Andrea Jágerová – vedúca speváckej skupiny FS Marína, a víťazka mnohých speváckych súťaží spolu s dlhoročnou folkloristkou Milkou Sekerešovou vedúcou FS Detva, mali neľahkú úlohu vybrať spomedzi vynikajúcich spevákov víťazov. Kým sa naša porota rozhodovala naša „ scéna „ bola stále „ živá „ ľudovou piesňou a tancom. Postarali sa nám o to deti z Detského folklórneho súboru Ratolesť z Centra voľného času Trend. Všetky detičky za svoje skvelé výkony dostali sladkú odmenu a niečo pekné na pamiatku, a víťazi nás budú reprezentovať v regionálnom kole. V prvej kategórii si 1. miesto vyspievala Sofia Červenková – IV. MŠ Detva, 2. miesto obsadil Samko Kemláge – VI. MŠ Detva, 3. miesto si odniesla Nela Mária Franeková – MŠ J. Krála Hriňová.
Poradie II. kategórie : 1. miesto Lucia Jacková – IV. MŠ Detva, 2. miesto Šimon Rapčan – VII. MŠ Detva a Katka Hroncová – MŠ Slatinské Lazy, 3. miesto Adam Hanes – IV. MŠ Detva a Natália Krnáčová – MŠ J. Krála Hriňová

Naši najmenší interpreti preukázali pekný a srdečný vzťah k slovenskej ľudovej piesni, a pre nás je to motivácia pripravovať pre nich takéto podujatia.

Miroslava Lenďáková