DFS Podpoľanček leto 2015

DFS Podpoľanček počas týchto prázdnin veľa cestoval. Navštívili sme festivaly v Rožnove podRadhoštem ( ČR ), v Srbskej Padine a Macedónskom Ohride.

V dňoch 7. – 9. augusta 2015 sa konal v Rožnove pod Radhoštem ( ČR ) Medzinárodný festival slovenského folklóru, kde ten náš podpoliansky prezentoval DFS Podpoľanček. Vyslúžil si od divákov búrlivý potlesk.

Rok 2015 je rokom Ľudovíta Štúra. Pripomíname si ním 200. výročie narodenia nášho významného národovca, politika, spisovateľa, novinára ale pre nás Slovákov hlavne osobnosť, ktorý sa postaral o kodifikovanie spisovného slovenského jazyka na základe stredoslovenského nárečia.

Pri tejto príležitosti sme nadviazali spoluprácu s našimi rodákmi z Dolnej Zeme z Padiny ( Srbsko – Vojvodina ) so Slovenským kultúrno – umeleckým spolkom (SKUS) Slnečnica a Asociáciou pre edukáciu a regionálny rozvoj Padina.

Prvé naše spoločné stretnutie sa konalo u nás v dňoch 4. – 8. júna 2015. Padinčania s nami účinkovali v programe Súborové chodníčky.

17. – 20. augusta 2015 sme navštívili Padinu my. Učinkovali sme v rámci programu “Odkaz hrdej generácie štúrovcov” spolu so SKUS Slnečnica.

Pohostinnosť našich dolnozemských rodákov je neopísateľná, keďže sme boli ubytovaní v rodinách. Naše deti sa cítili naozaj ako doma. Počas pobytu v Padine sme mali možnosť spoznať históriu našich rodákov. Navštívili sme Etnodom a Slovenské etnomúzeum Petráš v Padine, Múzeum insitného umenia v Kovačici a tiež historickú časť Belehradu – pevnosť Kamelegdan.

20. augusta v skorých ranných hodinách sme cestovali z Padiny do Macedónskeho Ohridu, kde sa v dňoch 20. – 25. augusta konal Medzinárodný folklórny festival. Aj tam sme hrdo reprezentovali Slovensko a naše mesto Detva.

Toto bolo krásne leto s DFS Podpoľanček…. deťúrence ( aj vedúci ) majú množstvo zážitkov a veľa nových kamarátov, ktorých mali možnosť spoznať práve počas tohto leta.


Zdroj: www.podpolancek.sk


POĎAKOVANIE

DFS Podpoľanček sa chce poďakovať MESTU DETVA za finančný príspevok vo výške 900 € na činnosť súboru v roku 2015, vďaka ktorému sme sa mohli zúčastniť Medzinárodného folklórneho festivalu.


DFS Podpoľanček sa chce poďakovať BANSKOBYSTRICKÉMU SAMOSPRÁVNEMU KRAJU za finančný príspevok vo výške 1000 € na činnosť súboru, vďaka ktorému sme sa mohli zúčastniť Medzinárodného folklórneho festivalu.