MS v hádzanej

Medzinárodné školské majstrovstvá v hádzanej žiakov a žiačok SŠ

Medzinárodná federácia školského športu /ISF/ usporiadala v dňoch od 11.3.2016 – 19.3.2016 Medzinárodné školské majstrovstvá v hádzanej žiakov a žiačok SŠ vo Francúzskom meste Rouen, na ktorom sa zúčastnili družstvo žiakov Obchodnej akadémie Považská Bystrica a družstvo žiačok Gymnázia Pavla Horova Michalovce. Obe družstvá si zaistili postup na kvalifikačných turnajoch v SR. Vedením delegácie bola poverená Mgr. Yveta Unterfrancová riaditeľka CVČ Trend, Detva.

Slovenskí účastníci mali možnosť súťažiť v silnej medzinárodnej konkurencii a porovnať si svoje výkony so športovcami rovnakej vekovej kategórie z 19 D + 16 CH krajín.. K reprezentácii pristupovali zodpovedne a v športovom duchu. Družstvo chlapcov obsadilo 16.miesto v celkovom poradí, keď na posledný zápas o umiestnenie proti Cypru nenastúpili pre zdravotné ťažkosti viacerých hráčov. Družstvo dievčat v silnej konkurencii si počínalo výborne, keď zo skupiny postúpilo z 2. miesta o skóre za prvým Dánskom. Vo veľmi ťažkej skupine v úvodnom stretnutí remizovali so silnými Dánkami 20:20 a ostatné tri stretnutia vyhrali s prehľadom. Musím podotknúť, že vo vyraďovacích bojoch zdolali tím Turecka ako posledného obhajcu šampionátu. Do štvrťfinále dievčatá dostali najsilnejšieho možného súpera a to tím Maďarska, s ktorým nedokázali držať krok a prehrali rozdielom 10 gólov.

Po obrovskom úspechu čím bol postup medzi 4 najlepšie tímy sveta čakal dievčatá senzačný boj o bronzové medaily proti družstvu Slovinska. Aj napriek tomu, že na bronz dievčatá nedosiahli po prehre o 7 gólov Michalovské gymnazistky skončili na krásnom 4. mieste, za čo im patrí obrovská poklona a veľké uznanie za vzornú reprezentáciu nielen svojej školy, mesta, ale aj slovenského školského športu a celej krajiny.

Ubytovanie a strava v Rouen, ako aj organizačné zabezpečenie boli na výbornej úrovni.

Celkové poradie MS – dievčatá:

1. miesto Maďarsko

2. miesto Dánsko

3. miesto Slovinsko

4. miesto Slovensko

Celá SR delegácia na MS, vpravo na kraji riaditeľka CVČ Trend

Mgr. Yveta Utnerfrancová (vedúca delegácie)